Köpeğim bazen dışkısını yiyor ayrıca farklı katı maddeleri de (kağıt, poşet vb.) yeme gibi bir alışkanlığı var. Bu durum önemli midir? Neler yapılabilir?

Tıbbi adı kaprofaji olarak bilinen bu alışkanlık, şüphesiz istenmedik bir davranıştır. Gıda harici yabancı cisimlerin yenilmesi, hayvanlarda sindirim sistemi bozukluklarına yol açabilir. Sindirim kanalında tıkanıklıklara sebep olup kusma, kabızlık, iştahsızlık, halsizlik gibi belirtilere yol açabilir. Batıcı, kesici nitelikte gıda harici cisimlerin yutulması sırasında da mide ve bağırsakta kanamalar, yırtılma ve yaralanmalar oluşabilir. Bu kötü alışkanlık bazı mineral maddelerin eksikliğinden olabildiği gibi, sahibinin yanlış davranışlarından da gelişebilir.

Köpeklerde birçok neden hayvanın kendi dışkısını yemesine sebep olabilir. Yeterince sindirilemeyen köpek dışkılarındaki gıdaların kokuları da köpeklere çekici gelebilir. Zaman zaman da bazı köpek sahipleri; köpekleri dışkılarını onların kontrolü altında yapmayıp kulübe vb. ortamlarda yapması durumunda eğer köpeklerinin yanında dışkısı bulunmuyorsa onların ağızlarını koklayıp burunlarını dışkının içine sokmak gibi cezalandırma yöntemlerine başvurabiliyor. Maalesef bu yöntem köpek için daha da teşvik edici olabilir. Bu şekilde sahibinin ilgisini daha çok çektiğine inanan köpekler, bunu bir çeşit oyunun başlangıcı olarak da algılayabilir. Bu gibi yöntemlerden kaçınmak hatta mümkünse görmezden gelmek çok daha doğru olacaktır. Kaprofaji, önemli bir problem olup muhakkak veteriner hekiminize başvurmanızı gerektirir. Özellikle mineral yetmezlik durumlarında ilaçla tedavi edilebilir.

Bayraklı Delta Veteriner Kliniği iletişim bilgileri;

  • Telefon: 0232 999 43 11
  • Adres: Manavkuyu Mahallesi 249/2 Sokak No:15/E Bayraklı/İzmir

Leave a Comment